Žáci KA1. společně s žáky 7. třídy ZŠ Dr. Miroslava Tyrše z Děčína navštívili v rámci projektu IKAP B Ústeckého kraje moderní Techmania science centrum Plzeň se spoustou originálních interaktivních exponátů ze světa vědy a techniky na celkem 10 000 m2 expoziční plochy.
Stálá expozice mapuje industriální dědictví Plzně a jejího okolí a popisuje cestu napříč stopadesátiletou historií průmyslu plzeňského regionu, od Valdštejnových strojíren po současnost. Expozice je složena z audio a video záznamů, mnoha původních exponátů a k vidění jsou zde také unikáty světové techniky – první laminátová lokomotiva na světě (32 E, rok 1963), nejstarší dochovaná elektrická lokomotiva, kterou Škodovka vyrobila (2 ELo, rok 1928) a trolejbus řady ŠKODA 3 Tr 3.
Zábavným prvkem je interaktivní expozice, která sestává z hlavolamů, logických her a kreativních stavebnic, vše je možné si vyzkoušet! Neméně zábavná expozice je Člověk a zvíře: každý může otestovat např. dynamiku svého oka s orlím zrakem, vyzkoušet frekvenci svého sluchu v porovnání s delfíny či netopýry, seznámit se s rozdílem mezi orientačními schopnostmi nártouna a sebe sama.
Projekční sál ve 3D Planetáriu nabízí dvoj- a trojrozměrné projekce na kulovou plochu. Samotná projekce má jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě. Sál disponuje 90 polohovacími sedadly. Během promítání můžeme navštívit až 140 000 hvězd, shlédnout věrný model naší Galaxie, stejně jako desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru. Kromě zobrazení astronomických objektů se můžeme proletět základním kamenem života – DNA, nebo porovnat atomovou strukturu uhlíku ve formě grafitu a diamantu. To vše v unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů. Sofistikovanou promítací 3D technologií od společnosti Sky-Skan disponují v současné době pouze 3 evropská science centra: varšavské Centrum Nauki Kopernik, barcelonské CosmoCaixa a plzeňská Techmania Science Center.